10.10.2012

Poznaj projektanta: Stella McCartney


Nigdy nie zapomnę momentu, gdy przechadzając się ulicami Notting Hill w niedzielne przedpołudnie całkiem przypadkowo natrafiliśmy na Stellę McCartney. Wraz z mężem szykowała się na krótki wypad z domu, całkiem zwyczajnie, bez paparazzi czy tłumu fanów. Pomyślałam wtedy, że przecież każdy projektant oprócz profesjonalnego wizerunku ma i ten prywatny, dlatego cała sytuacja sprawiła, że poczułam jakbym poznała Stellę troche lepiej niż reszta modowego grona.

W serii "Poznaj projektanta" będę przyglądać się sylwetkom różnych tworców z całego świata. Z Londynu, Paryża, Mediolanu, przez Łódź, Warszawę, Toronto, do Rio i Nowego Jorku, przybliżę zarówno największych mistrzów, jak i wschodzące talenty modowego świata. Mam nadzieję, że ta seria pozwoli Wam trochę głebiej zajrzeć za kurtyny projektowania i zrozumieć, że moda to nie tylko ubrania, lecz także wszystko to co wokół niej się kręci.  
Rozpoczęłam nawiązując do spotkania w Notting Hill, dlatego nietrudno jest się domyślić, że pierwszym projektantem, na którym skupię swoją uwagę jest Stella McCartney.
Stella interesowała się projektowaniem odzieży już jako młoda nastolatka. Edukację zaczęła w szkole projektowania i komunikacji Ravensbourne, kończąc dyplomem projektowania ubioru na uniwersytecie Central Saint Martins w Londynie. Jej dyplomowa kolekcja była niezwykle popularna, a projekty zostały zalicencjonowane do takich sklepów jak Browns, Joseph, Bergdorf Goodman i Neiman Marcus. Po ukończeniu szkoły McCartney została mianowana na dyrektora kreatywnego paryskiej firmy Chloe, gdzie jej projekty cieszyły się znacznym sukcesem.
W 2001 roku Stella McCartney założyła swój własny dom mody we wspólnym przedsięwzięciu z Gucci Group, z pierwszą kolekcją pokazaną w Paryżu w październiku 2001. Swój pierwszy sklep otworzyła w Nowym Jorku, a w repertuarze można znależć modę damską, dodatki, bielizną, okulary, perfumy i ekologiczną serię kosmetyków. Kolekcje charakteryzują się doskonałym, ostrym krojem, naturalną pewnością siebie i seksowną kobiecością. Jako zwolennik PETA, córka Beatlesa nie używa skóry i futra w swoich projektach. Do najsławniejszych zwolenników należą Madonna, Gwyneth Paltrow, Kate Moss, Natalie Porman i Scarlett Johansson.
Od 2004 McCartney współpracuje z marką Adidas, projektując ubrania sportowe pod nazwą "adidas by Stella McCartney".  To  jednak nie jedyne sportowe przedsięwzięcie - Stella zaprojektowała również stroje dla brytyjskiego zespołu na olimpiadę w Londynie.
Praca Stelli McCartney została wielokrotnie nagrodzona, między innymi tytułem Projektant Roku 2000 przyznaną przez VH1 i Vogue, nagrodą Glamour Najlepszy Projektant Roku w 2004 i Kobieta Roku w 2009.

Źródła informacji:

Zdjęcie:


2 komentarze:

 1. Naprawdę fajnie, że przedstawiasz postacie znanych ze świata mody, ale może będziesz przeplatała to z własnymi outfitami ? Chętnie zobaczyłabym jakieś stylizacje z Tobą w roli głównej. :)
  Zapraszam do mnie:
  www.meduzencja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje stylizacje pojawią się już niedługo. Sądzę, że jak na razie będą oddzielone od serii "Poznaj projektanta", nie wykluczam jednak możliwości połączenia. Dzięki za Twoje sugestie :)

   Usuń